Много скоро предстои Парламента да подложи на гласуване Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жени и домашното насилие, известна също като Истанбулска конвенция.
Тя въвежда за първи път определение за пол (чл. 3 в) и полова идентичност, независими от биологичния пол на лицето, установен от международното право. Истанбулската конвенция съдържа разпоредби, криещи сериозни рискове и неблагоприятни последствия за правата на жените, родителите и децата, брака и семейството, свободата на вероизповедание, националните политики по отношение на тези въпроси, както и за вътрешния ред и сигурност и политиките за бежанците. Последствията в спорта са не по-малко шокиращи!
Член 78 не дава право на нито една страна да предяви резерви по отношение на въвеждането на социалния пол.* Придружителни декларации няма да ни защитят!
Поискай от управляващите да засилят законодателството ни в тази сфера и да отхвърлят Истанбулската конвенция!
Подкрепи писмото до българските депутати и помогни то да стигне до максимален брой хора!
Уважаеми Дами и Господа Народни представители,
Обръщам се към Вас във връзка с избора, който предстои да направите по отношение, предстоящето в Народното събрание гласуване на Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жени и домашното насилие, известна също като Истанбулска конвенция.
Считам, че е мой дълг да Ви обърна внимание на сериозните проблеми последствия, които ратифицирането и от Ваша страна би довело.
Задължение на всяко цивилизовано общество е да се бори с всички форми на насилие срещу жените и домашното насилие. Истанбулската конвенция обаче използва този сериозен проблем, за да въведе за първи път определение за пол и полова идентичност, които са независими от биологичния пол на лицето, според международното право.
Такава дефиниция отрича естествените различия между половете, въвежда несигурност в отношенията между жените и мъжете и в крайна сметка води до по-слаба защита на жените от насилие.
Ако обществото загуби способността да прави разлика между жена и мъж, борбата срещу насилието срещу жените остава само като формален ангажимент. Това в дългосрочен план не може да помогне на жените, които са жертви на насилие.
Борбата с насилието срещу жените, подпомагането на жертвите и образованието на гражданите като част от предотвратяването на насилието са сред изключителните компетенции на държавите-членки на ЕС. При присъединяването си към Истанбулската конвенция ЕС ще наруши Договора от Лисабон и ще надхвърли правомощията си.
Ако ратифицирате Истанбулската конвенция родителите ще могат да бъдат обвинени в насилие срещу тяхното момиче, ако откажат да я третират като момче, ако дъщеря им така е пожелала. Същото може да се случи, ако родителите решат да потърсят медицинска помощ за детето си, което страда от разтройство на половата идентичност.
Правото на родителите да образоват децата си в съответствие с техните морални убеждения ще бъде нарушено, особено с редефинирането на понятието за пол в образованието.
Разпоредбите на Истанбулската конвенция нарушават също свободата на религията. Те ще принудят свещенослужителите, които са обвързани с абсолютно задължение за тайна на изповедта, да нарушат своята религиозна свобода.
Училища ще подлежат на санкции, ако не позволяват на момчетата, които се идентифицират с женския пол, да използват тоалетните и баните на момичета и обратно. Мъже ще могат да се състезават в спортни състезания за жени.
Днес насилието срещу жени и домашното насилие представляват престъпление във всички държави-членки на Европейския съюз. Редица страни не са я ратифицирали, поради опасения, свъразани с потенциалното бъдещо правно тълкувание на текстовете в нея.
Съзнавам, че желанието Ви е да предотвратите напълно насилието срещу жени и деца. Независимо от заглавието, Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жените и домашното насилие не служи на тази цел.
Във връзка с гореизложеното, като гражданин, част от българския електорат, апелирам към Вас да гласувате против присъединяването на България към Истанбулската конвенция и да предприемете действия за засилване на действащото у нас законодателство с положителните мерки за защита на жените от насилие заложени в нея.
С уважение,
Помогни България да отхвърли Истанбулската конвенция
Асоциация Общество и Ценности защитава личните ви данни и вашият email адрес няма да бъде показван или предоставян на трети страни.
Истанбулската конвенция е ратифицирана в 17, от 28-те страни-членки на ЕС, и в 28 от общо 47-те членки на Съвета на Европа. Европейският парламент я е гласувал, но не я е ратифицирал. Вижте справката ТУК
Какви са последствията от редефинирането на пола в спорта и как бивши мъже печелят състезанията за жени вижте на: http://www.sva.bg/104510741088108610871072/8486058
Отворено писмо от над 40 организации за отхвърляне на Истанбулската конвенция http://www.sva.bg/104510741088108610871072/-30
Още по темата: http://www.sva.bg/104510741088108610871072/-30
„Член 3 в Определения — „пол“ означава социално изградени роли, поведения, дейности и характеристики, които определено общество смята за подходящи за жените и за мъжете;“
чл. 78 РЕЗЕРВИ 1. Не се допускат резерви по отношение на никоя от разпоредбите на настоящата Конвенция, с изключение на резервите, посочени в параграфи 2 и 3.“